Sınavda Başarılı Olmak İçin Pratik Bilgiler

ÖSS ve SBS ye sayılı günler kaldı.
Bu zaman zarfında öğrencilerimize neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle öğrenci bilgi eksiğini tamamladıktan sonra başarılı olabilir bilgi eksiği olan öğrencinin yapacağı hertürlü piskoloji iyileştirmesi sonuçsuz kalır… Bu aynı rüya gibidir ne kadar rüyanızda zengin olusanız olun gerçelde çalışmadığınız sürece uyanmanız kaçınılmazdır.

Bildiğiniz üzere artık ilköğretimden orta öğretime geçiş süreci SBS adı verilen her yılın sonunda yapılacak bir sisteme bağlandı. Okullara açıldıktan bu zamana kadar biri çok öğrenci gerek dershane gerekse özel öğretmeler vasıtasıyla kendilerini SBS ve ÖSS ye hazırladılar.

Elbette tüm bir yıl yapılan hazırlıklar göz ardı edilemez ancak sınavdan birkaç gün önce ve sınav anında da ne yapılması gerektiği de çok iyi bilinmelidir. Aksi takdirde tüm bir yılın semeresi 100–110 yada 120 dakikada kaybolup gidecektir.

Sınav anında ki kaygıyı azaltmak için neler tavsiye edersiniz?

Kaygınızı Yenerseniz Başarılı Olabilirsiniz

1- Olumlu düşünceler üretin:

Kaygı ölçülü olduğu takdirde, gizli güç kaynaklarımızı ortaya çıkarır. Kişi tam tersi kaygıyı yanlış değerlendirir de “bu heyecanla başaramazsam, sınav kaygısından cevapları unutursam, ya kontrolümü kaybeder sınavdan çıkmak zorunda kalırsam” gibi olumsuz düşünceler üretirse paniğe kapılır. Bu da dikkat dağılmasına yol açar ve başarıyı düşürür.

Yapabildiklerinizi görün. Olumlu düşünmek kaygıyı düşürür, kişinin motivasyonu ve başarısı yükselir

2- Şimdiyi düşünün:

Zihinsel rahatlık ve bedensel huzur başarınızı artıracak. Sınavda kaybetmek de kazanmak kadar normaldir ve çalışan için hep başka alternatifler vardır. Geçmişte yapamadıklarınızı ve gelecekte olabilecekleri (kazanmazsanız anne babanızın üzülmesi vb…) düşünmek yerine içinde bulunduğunuz süreçlere odaklanın.

İyi bildiğiniz konuları hızlı bir şekilde gözden geçirin, ne kadar çok konuyu öğrenmiş olduğunuzu görün.

Hızlı bir tarama az çalıştığınız konuları da hatırlamanızı kolaylaştırır. Unuttuğunuz formüller varsa bunları tespit edip tekrar yapın. Sınav esnasında çok güzel sürprizlerle karşılaşacağınızı düşünün.

3- Nefes egzersizi yapın, Su için, Glikoz içeren gıdalar yiyin:

Sınav anında beynimiz yüksek oranda glikoz ve oksijene ihtiyaç duyar. İçerisinde doğal glikoz bulunan incir, kuru üzüm gibi gıdaları tüketerek beyninizin glikoz ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Ama bu glikozun yakılıp enerjiye dönüşebilmesi içinde yeteri kadar su (su içmeyi abartmamak gerekir aksi takdirde tuvalet ihtiyacınız olması gereken zamandan önce olacaktır) ve oksijene de ihtiyaç vardır.

Sınav esnasında yapacağınız nefes alma egzersizi ile üzerinizdeki kaygıyı belli oranda atabilirsiniz.

Düzenli bir nefes egzersiz için yavaş yavaş (mümkünse burnunuzla) nefes alın. Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını, sonra orta ve üst kısmını aldığınız nefesle doldurun. Daha önceden konsantre olmakta zorlanmadığınız bir anı aklınıza getirin.

Kendinizin yine böyle bir anda olduğunuzu düşünerek nefesinizi 1-2 saniye tutun. Sonra rahat, sakin bir şekilde nefesinizi verin.
Sınav zamanında ailelere düşen görevler nelerdir?

Neşeli olmalı, güzel şeylerden bahsederek çocuğunuzun moralini yüksek tutmalı, sınavla ilgili yorum yapmamalı, kazanmasından veya kazanamamasından hiç bahsetmeli, deneme sınavına gidiyormuş gibi davranmalısınız.

Unutmamalısınız ki bazen kazanamama endişesinin yanında, ailenin çocuktan sınavı kazanmasını beklemesi de kaygıya yol açabilir.

Hoşgörü sınırlarınızı genişletmeli ve çocuğunuza karşı özellikle son günlerde ve sınav gününde anlayışlı olmalısınız.

Sınavın bir ölüm kalım meselesi olmadığını söz ve davranışlarınızla çocuğunuza hissettirmelisiniz. Baskı olarak algılanabilecek söz davranışlardan uzak durmalı “Senin kazanacağından eminiz, bizi mahcup etmeyeceğini biliyoruz.” türünden sözler masumca görünse de sınav baskısı kaygısı oluşturabileceğini unutmamalısınız.

Çocuğunuzla birlikte neşeli ve hoş vakitler geçirmelisiniz.

Onu sevmenizin sınav başarısıyla ilgili olmadığını, onu evladınız olduğu için sevdiğinizi ona davranışlarınızla, sözlerinizle hissettirmelisiniz. Daha önceden sınavın yapılacağı binayı ve sınav salonunu görmesini sağlamalısınız.

Sınavda gerekli olan belgeleri, diğer eşyalarını hazırlayıp hazırlamadığına bakmalı bu konuda çocuğa yardımcı olmalısınız.

Çocuğunuzun sınav günü giyeceği kıyafeti, kıyafet seçimini ona bırakmak şartıyla önceden hazırlamalısınız.

Sınav sabahı vaktinde uyandırmalı, isterse duş almasını, mutlaka kahvaltı yapmasını sağlamalısınız.

Sınav binasına ulaşmasını sağlamalı, bunun için özellikle trafiğin durumunu, hava durumunu göz önüne almalısınız.”
Ve Özet Olarak

Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu mutlaka iyi öğrenmelisiniz. Soru çözmenin amacı ilgili konuyu öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmektedir. Bunun dışında sınav stratejilerini sıralayacak olursak:

*Evde kendinize deneme sınavları yaparken mutlaka gireceğiniz sınavın süresini dikkate alın.

*Sınava girmeden önce yanlış yaptığınız her sorunun doğru cevabını öğrenmelisiniz. Unutmayın sınavda hangi soruyla karşılaşacağımızı bilemeyiz.

*Sınav esnasında bir soruyu en fazla iki kez okumanızı öneriyoruz. Aynı soruyu defalarca okuduğunuzda zihniniz karışabilir ve sorunun mantığından uzaklaşabilirsiniz.

*Sınavda bir soruyu çözemediğiniz zaman paniklemeyin. Geride kalan, yapabileceğiniz soruları düşünün. Mutlaka her öğrencinin sınavda çözemediği sorular olacaktır.

* Yanlış cevap olduğuna kesinlikle emin olmadıkça, size mantıklı gelen ilk cevabınızı değiştirmeyen.

* Sınav esnasında doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız ve ya boş bıraktığınız sorular varsa birkaç soru çözdükten sonra geriye dönün.

* Öğrenciler genelde paragraf sorularından çekinirler. ’Uzun soru zor sorudur.’ şeklinde yanlış bir yargı vardır. Unutmayın bir soru ne kadar uzunsa, içinde o kadar ipucu vardır. Esas sizi zorlayacak soru tipleri kısa paragraflardır.

*Sayısal bölümde soruları çözerken kesinlikle kafadan işlem yapmayın. Problemi çözerken mutlaka yazarak çözün; cevaplarınızı kontrol ederken yaptığınız işlemleri soru kitapçığında sırasıyla görmeniz gerekir. Özellikle sık sık işlem hatası yapan öğrenciler, bu öneriyi mutlaka dikkate almalılar.

* Soruya ve şıklara bakmadan önce soru kökünü okumanız, çözüme daha kolay gitmenizi sağlayacaktır. Özellikle paragraf sorularında öğrenciler, önce soru kökünü okumalılar.

…Ve sınavla ilgili en önemli strateji, kafanızdaki olumsuz duygulara esir olmamanızdır. Sınavın son dakikasına kadar salonda bulunmalı ve elinizden geleni yapmalısınız. Eğer iç sesiniz sizi karamsarlığı itiyorsa mutlaka onu susturmalı ve kendinize olumlu telkinlerde bulunmalısınız. Sınavda esas başarı kendinize olan inancınızla gelecek.

Kaynak: Matematik.tc, Rehberlik Uzmanı ve Psikolojik Danışman İbrahim BOZKURT, Elif Kaleli /Hürriyet, Fatih Dershanesi Rehberlik Servisi
Tüm arkadaşlara başarılar dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir