Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

Saksı ve vazolardaki çiçeklere dadanan sinekleri kaçırmak için eşit ölçüde odun kömürü külü ile karbonatı karıştırarak çiçeklerin yapraklarına sürünüz.

Denizde Jimnastik Nasıl Yapılır?

1-Elinizle kıyıya tutunarak suyun içinde ayakta durunuz. Bir bacağınızı gergin biçimde yana açarak önce saat yönünde sonra ters yönde gittikçe genişleyen daireler çiziniz. Sonra yüzünüzü ters yöne dönerek kıyıya öteki elinizle tutunun ve daire çizme hareketini diğer ayağınızla yapınız.

2-İki elinizle kıyıya tutunun. Kol dirseklerini bükerek ayaklarınızı geriye doğru gergin biçimde uzatınız. Vücudunuzu su yüzeyine yakın tutarak önce bir dizinizi sonra öteki dizinizi karnınıza çekiniz. Bu hareketi art arda 10 kez yapınız.

3-Hiçbir yere tutunmadan suyun içinde ayakta durarak bir ayağınızı dizinizden kıvırarak yukarı doğru kaldırınız. Sonra aynı hareketi öteki ayağınızla yapın ve bunları 10 kez yapınız.

4-Göğsünüze kadar suya girdikten sonra iki avucunuzu karnınızın hizasına bir karış önde tutunuz. Ellerinizi birbirinin çevresinde bir çark gibi çevirerek suyun karnınıza çarpmasını sağlayın. Kollarınız yoruluncaya kadar ellerinizi önce bir yönde sonra öteki yönde çevirerek hareketi sürdürünüz.

Göz Şişliği İçin Pratik Bilgiler

Yeni güne şiş gözlerle uyanmak her insanın canını sıkar. Siz de, sabah kalktığınızda gözlerinizin etrafında oluşan şişliklerden rahatsız oluyor, ancak çare bulamıyorsanız, işte uzmanlardan birkaç pratik tavsiye…

Beslenme: Alkollü içeceklerden ve tuzlu gıdalardan uzak durun.

Uyku: En az 7 saat deliksiz uyuyun.

Bakım: Yatmadan önce göz çevrenize nemlendirici krem sürmeyin. Bunun yerine jel kullanın. Jelli kremler, göz çevresini rahatlatır ve sıkılaştırır.

ldığınız tüm önlemlere rağmen sabah şiş gözlerle uyandıysanız, üzülmeyin! Kısa zamanda eski hâlinize dönmeniz mümkün:

– Çiğ patatesi yuvarlak dilimler halinde kesin. Gözlerinizin üzerine birer tane yerleştirip 10 -20 dakika arası bekletin. Bunun dışında antioksidan içeren kremler de şişlerin inmesine yardımcı olacaktır.

– Ne yaparsanız yapın şiş gözlerden kurtulamıyorsanız, yürüyüş, koşu, aerobik ve bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizler yapmalısınız. Bu hareketler, vücutta ödeme yol açan tuz ve toksinlerin atılmasını sağlar ve sadece göz altlarınız değil, tüm vücudunuzdaki şişliklerin giderilmesine yardımcı olur.

– Şişliklerin inmesini beklemek için fazla zamanınız yoksa, bir buzu göz çevrenizde hafif hafif gezdirin. Bundan daha etkili bir diğer metot ise, içine soğuk su ve buz küpleri doldurduğunuz bir naylon torbayı yüzünüze kapatıp, dayanabileceğiniz kadar beklemektir.

– Gözaltı torbalarının şiş görünmesinin birçok nedeni olabilir. Nedenleri doğru belirlenip uygun tedavi edildiği takdirde sorun çözülür. Gözü besleyen kanalların yavaş akması sonucu gözlerde şişlik oluşabilir. Sürülecek bir solüsyon ile ilgili kanalların daha iyi akışı sağlanabilir.

– Derin nefes alma, masaj ve egzersiz de size yardımcı olur. 10 kez derin nefes alın, 10 kez gözlerinizi altından ve üstünden kukla oynatır gibi çekin. 10 dakika içinde en iyi kremden daha etkili olduğunu göreceksiniz- Eğer düz bir zeminde veya yüz aşağı yatarak uyuduysanız, sıvı gözlerinizde birikmiş olabilir. Şekerleme yaparken başınızın dik olmasına dikkat edin.

– Her yemekte tuzluk kullanıyor musunuz? O halde bu da gözlerinizin şişmesine neden olabilir. Tuzu ve diğer sodyum içeren yiyecekleri azaltın.

– Gözlerdeki şişlik kızarmış gözlerle ilişkilendirilebilir. Her iki sorunda yanmayı önleyici salatalık veya papatya gibi malzemelerle giderilebilir. Göz kapaklarınızın üzerine papatya çayı veya kahve poşeti de koyabilirsiniz. 4 dakikada şiş gözler ve kızarıklık sorununuz giderilecektir.

– Şiş gözler yaşınızla da ilişkili olabilir, bu nedenle profesyonel tedavi uygulanması gerekebilir. Şişlik yağla ilgiliyse cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tip şikayetleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız.

– Son olarak da, gözaltı şişlikleri için hemoroid kremi kullanmanın faydalı olup olmayacağı merak ediliyor. Günlük bir çözüm için işe yaradığı kesin fakat bu tür kremleri tercih ediyorsanız dikkatli olmalısınız. Denemek istiyorsanız, alerjik reaksiyonlar ile göz çevresinin çok hassas bir cilde sahip olduğunu gözönünde bulundurmalısınız. Özellikle düğün günü kesinlikle kullanmayın, gözaltı şişliğinizi tercih eder duruma düşebilirsiniz.

Bu uygulamaların hiçbiri fayda etmiyorsa, tek çare var: Şişlikleri makyajla kamufle etmek.

– Teninizin rengindeki kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar olan geniş bölgeye ince bir katman halinde yayın. Farınızı koyu renklerden seçin. Meselâ, koyu gri ya da koyu pembe olabilir. Koyu renk bir rimeli, sadece üst kirpiklerinizin en ucuna doğru sürün. Alt göz kapağınızdaki kirpiklere rimel sürmek dikkatleri bu noktaya çekeceğinden şişlikler ortaya çıkacaktır.

Kaynak: msxlabs.org

Televizyonun gözleri bozmaması için ne yapmalı?

Televizyonun gözleri bozmaması için ne yapmalı:

Televizyonun ekranı göz hizasında olmalı.

Seyredilen oda tümüyle karanlık olmamalı, bir ışık olmalıdır.

Televizyon ortalama dört metre uzaktan seyredilmeli.

Televizyon yatarak değil oturarak izlenmeli.

Sürekli iki saatten fazla televizyon seyredilmemeli. Bu süre sonunda gözler on dakika kadar dinlendirilmeli.

Kesik çizgili ve titreşimli görüntüler gözlere çok zarar verir. Böyle bir televizyon seyredilmemeli.

Yabani nanenin faydaları nedir?

Yabani nanenin faydaları:

Cüzam tedavisinde kullanılır. Yüzde oluşan lekelere, göz altında meydana gelen torbacıklara iyi gelir.