Tencere ve pratik bilgiler

Tencere ve pratik bilgiler
Hafif olan alüminyum tencereler çabuk ısınır çabuk soğur.
Bu tencereler kullanıldıkça parlaklığını yitirir. Bu nedenle bazı yemekler tencereleri boyar.
Bu yüzden alüminyum tencerelerde çok suyla ve çabuk pişecek yemek pişirilmelidir. Ekşili yemekleri bu tencerelerde pişirmeyin.
Emaye tencereler ekşili yemeklere dayanıklıdır. Emaye tencerenin çatlamaması için boşken ya da çok az bir yemekle ateşe koymayınız.

Emaye tencerenin temizliği pratik bilgiler

Emaye tencerenin temizliği pratik bilgiler

Emaye tencerenin dibi tutmuş ve kararmışsa biraz çamaşır suyu koyarak bir gece bekletin. Ertesi gün kaynatıp tencereyi yıkayın.

Emaye kapları temizlerken zeytinyağı, karbonat karışımı ile silerseniz daha parlak bir temizlik elde edersiniz.

Emaye tencereleri birkaç saniye için de olsa ateşin üzerinde boş bırakmamaya dikkat edin. Domates gibi suyunu salarak pişireceğiniz ya da kavuracağınız yemeklerde ise önceden tencerenin dibini yağlayın.

Asitli gıdalar emaye kapların rengini ve parlaklığını bozar. Yoğurt, sirke, meyve suyu, limonata gibi gıdaları emaye kaplarda fazla tutmayınız.

Emaye kapları yıkarken telle ovmayınız. Tel bu kapları çizebilir. Bunun yerine cam elyaf bezle yıkayın. Emaye kapların dibine yemek yapışmışsa su doldurarak bir süre kaynatınız.

Emaye kapları birden bire soğuktan sıcağa ya da sıcaktan soğuğa geçirmeyiniz. Emayeleri çatlar. Ateşin üzerinden indirdiğiniz emaye kabı soğuk ve ıslak yere koymayınız.