Sürahi Parlatmanın Pratik Yöntemi

Sürahi Parlatmanın Pratik Yöntemi: Sürahinizin parlaklaklığı eğer azalmışsa parlak hale getirmek için sürahinin yarısını yırtılmış kağıt ile doldurunuz , biraz sıcak su ekleyip iyice çalkalayın sürahiniz eski halini alacaktır.

Alüminyum Kapları Temizlemenin Pratik Yolları

Alüminyum Kapları Temizlemenin Pratik Yolları

Yeni aldığınız alüminyum tencere ve kaplardaki madensel kokuyu gidermek için tencereye yarı yarıya su ile süt koyarak kaynatınız.

Alüminyum kaplarda kaynama nedeniyle zamanla oluşan çepeçevre kara lekeleri çıkarmak için ise kabın içine limonlu su veya domates ya da elma koyarak kaynatınız.

Alüminyum kapları parlatmak için dört bardak sıcak suya bir çorba kaşığı amonyak ile 5 çorba kaşığı toz boraks karıştırarak kapları bununla ovunuz.

Alüminyum kapları sert toz deterjanla ovmayınız. O anda kaplar parlamış olsa da giderek daha çabuk ve fazla kararmasına yol açarsınız.

Bakır Tencere Nasıl Temizlenir?

Bakır tencereleri temizlemek için bir şişeyi sirkeyle doldurup içine 4-5 çorba kaşığı tuz atın. Bu karışımla bir bezi bolca ıslatıp tencere ya da sahanı silin.
Tencere bir süre bu ıslaklıkla bekledikten sonra duru suyla çalkalayınız. B
akır kaplardaki lekeleri çıkarmak için ketçap da kullanabilirsiniz. Bakır kapların temizlenmesinde bir başka yöntem de onları tuz batırılmış limon dilimleriyle ovmaktır.

Bardak yıkamanın püf noktaları

Bardak yıkamanın püf noktaları: ince cam bardakları yıkarken çatlatmamak için birden bire sıcak suya sokmayınız. Bardakları bir kenarından tutarak sıcak suya yavaş yavaş daldırınız.
Bardağa çay gibi sıcak içeçekler koyarken çatlamaması için oda sıcaklığında bardakları bekletin ya da içerisine çay kaşığı koyduktan sonra sıcak su dökünüz.
Bardakların sıcağa dayanıklılığını arttırıp kolayca çatlamasını önlemek için bardakları yeni aldığınızda suyla dolu büyük bir tencerede kaynama derecesine kadar ısıtın.
Sonra ateşi söndürüp suyun soğumasını bekleyiniz.
Su kendi halinde soğuduktan sonra bardakları çıkarıp daha bir güvenle kullanabilirsiniz.
Bardağa sıcak bir şey koymadan önce içinde bir kaşık bulundurunuz.

Çatal, Kaşığı Parlatmak İçin Pratik Bilgiler

Çatal, Kaşığı Parlatmak İçin Pratik Bilgiler

Çatal, kaşık ve bıçakları ayrıca teker teker parlatmaya gerek yoktur. Arada sırada bunları patates haşladığınız suyla yıkarsanız parlaklık kazanır.