Karıncalar İçin Pratik Bilgiler

Karıncalar İçin Pratik Bilgiler

Mutfağa dadanan karıncalardan kurtulmak için karıncaların dolaştığı yere kuru limon kabukları, sarımsak ya da domates koyunuz.

Karıncaların eve girdiği yerlere birkaç adet çekirdek kahve koyunuz.

Karıncaların çıktığı yeri tespit ederseniz önünü tebeşirle kapatınız. Ya da gelmesini istemediğiniz yerin çevresini tebeşirle kuvvetlice çiziniz.

Yine de karıncalar görülüyorsa sineklere ve haşerata karşı kullanılan sprey sıkınız. Bunu yaparken yiyecekleri ve kapları dikkatle koruyunuz.

Bir süngeri şekerli suya batırıp karıncaların saldırı alanlarına koyunuz. Karıncalar tümüyle doldurunca süngeri sıcak suda temizleyip bu işi birkaç kez yineleyiniz.

Karıncalara ve aynı zamanda hamam böceklerine karşı etkin bir mücadele aracı da asit boriktir. Eczaneden alacağınız asit borik tozunu karıncaların dolaştığı yerlere serpiniz. Ya da bir ekmeği ıslatarak üzerine koyunuz.

Karıncalara karşı denenecek bir yol da 3-5 sigaranın tütününü bir cezvede kaynattıktan sonra bir tabağın içinde karıncaların geçtiği yere koyunuz.

Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

Saksı Çiçeklerinin Sinekleri İçin Pratik Bilgiler

Saksı ve vazolardaki çiçeklere dadanan sinekleri kaçırmak için eşit ölçüde odun kömürü külü ile karbonatı karıştırarak çiçeklerin yapraklarına sürünüz.

Böceklere karşı önlem

Böceklere karşı önlem:

Çiçeklerin üzerindeki küçük kara sinekçikleri yok etmek için bir litre suya bir çorba kaşığı amonyak karıştırarak çiçeği yıkayarak sulayınız.

Yapraklara dadanan beyaz, küçük böceklere karşı da şu karışımı püskürtünüz. Beş kilo suya iki çorba kaşığı bulaşık deterjanı katınız.

Kahve telvesi de ev bitkilerine dadanan böcekleri kaçırır. Sıcak olmayan nemli kahve telvesini saksıların toprağına arada bir dökmeniz yararlı olur.

Topraktaki solucan ve böcekleri yok etmek için at kestanesini kaynatarak suyunu çiçeğin köküne dökünüz.

Bahçe bitkilerini böceklerden korumak için ise yakınlarına sarımsak ekiniz.

Arap sabununu sulandırarak fıs fısla çiçeklere uygulamak böcekleri kaçıracaktır.

Ayrıca salatalık limon boreks böcekleri mutfaktan uzak tutacaktır. Pudra ise onları öldürür.

Haşlanmış patates yumurta sarısı ve boreks karıştırarak haşereler için mama yapıp onların yemesi sağlanıp ortadan kaldırılabilir.

Karıncalardan Kurtulmak için Ne Yapmalı?

Karıncalardan Kurtulmak için Ne Yapmalı?

Öncelikle salatalık ve limon karıncaların yollarını değiştirecektir.
Eğer tamamen gelmelerini engellemek istiyorsanız Boraks kullanabilirsiniz.
Pudra ise solunumlarını engelleyerek öldürecektir.

Sümüklüböceklere karşı ne yapmalı?

Sümüklüböceklere karşı ne yapmalı:

Bahçenize dadanan ve çiçeklere zarar veren sümüklü böceklerden kurtulmak için bunların geçtiği yerlere 3-4 günde bir tuz serpiniz.