Vitaminler minerallerden daha mı önemlidir?

Vitaminler minerallerden daha mı önemlidir?

Mineraller üzerinde vitaminler üzerinde yapılanlardan daha az araştırma yapılmış olmasına rağmen minerallerin en az vitaminler kadar önemli olduğunu söylemek yanlış değildir. Belirli minerallerin ve doku elementlerinin sağlığın korunması açısından önemli olduklarını ve vücutta yetersiz düzeyde olduklarının sonucunda yetersizlikten kaynaklanan hastalıklara yol açtığını biliyoruz.

C vitamini tabletlerinin kullanımı böbrek taşı oluşturur mu?

Normal c vitamini tabletlerinin kullanımı böbrek taşı oluşturur mu?

Günde birkaç gram c vitamini alınmasıyla gerçekleştirilen birçok deney bu tür bir risk olmadığını göstermiştir. Oksalat türü böbrek taşı olanlar c vitamini tavsiye edilen dozdan fazla almamalıdırlar.

Doğal ve sentetik vitaminler arasında bir fark var mıdır?

Doğal ve sentetik vitaminler arasında bir fark var mıdır?

Hayır. Sentetik vitaminlerin kimyasal yapıları yiyeceklerde bulunan vitaminlerin kimyasal yapılarıyla özdeş ve saftır. Vitaminin üretim şeklinin vücudunuz üzerinde hiçbir etkisi olmaz.

Zayıflamanın Pratik Yöntemleri

Bir çok insan için 1 yılda 10 kilo vermek zor bir hedef ve hatta ulaşılması güç bir hayaldir. Ancak pratik yöntemlerle bu hayal olmaktan çıkıyor!
İşte size 10 pratik kilo verme taktiği.

1. Mutlaka her öğünde ve yemekte proteince zengin ama yağı alınmış, kaşar peyniri, beyaz peynir, lor peyniri, örme peynir, krem peynir, yoğurt, süt gibi besin grupları yanında, et, beyaz et, yumurta, balık eti, bal, gibi hayvansal gıdalar ve baklagiller ve diğer proteince zengin bitkisel kaynaklardan da faydalanmamız gerekir. Proteince zengin ve yağ bakımından fakir yiyecekleri tüketirsek, uzun süreli diyetlerin verdiği bitkinlik ve yorgunluğa yakalanmadan sağlıklı zayıflama olanağında kavuşuruz.

Vitamin almak iştahı artırır mı?

Vitamin almak iştahı artırır mı?

Yeterli vitamin almazsanız özellikle de A,B ve C vitaminlerini almazsanız iştahınızı kaybedebilirsiniz. Bu durumda iştahınızı yeniden kazanmanın yolu da bu vitaminlerden daha çok almaktır. Beslenmenizde dengeli bir vitamin düzeyi sağlamışsanız ekstra vitaminler iştahınızı etkilemez.