Çimenlik nasıl yapılır?

Çimenlik nasıl yapılır?

Uzun ömürlü çimenlik yapabilmek için toprağı yabani ve zararlı otların köklerinden iyice temizlenmiş olması gerekir. Krizma edilere böylece hazırlanmış toprağın üzerine eski, yanmış ve elenmiş çiftlik gübresi çekilir, karıştırılır. Ayrıca her metre kareye 30-40 gr hesabıyla azotlu ve suni gübre serpilmesinde yarar vardır.

Çim tohumları ilkbaharda ya da sonbaharda ekilir. Her metre kareye 30-40 gr tohum hesaplanmalıdır. Tohum el ile alçaktan sıkça serpilerek ekilir. Ekilen tohumlar bir tırmıkla toprağa karıştırılır. Üzerine ince bir tabaka eski elenmiş bir ahır gübresi atılır. Sonra ince tohumların topraklara iyice temasını sağlayabilmek için tahta tokmakla bastırılır. Arkasından süzgeçli kovalarla sulanır. Sulamaya tohumlar çimlenip yeşilleninceye kadar her gün devam edilir. Çimenlikler 10 cm kadar boylandıktan sonra çim makası ya da çim kesme makineleriyle biçilir. Yazın sıcak ve kurak zamanlarda çimenlikler iki üç günde bir mutlaka sulanmalıdır.

Batı ve güneyanadolu gibi yaz mevsimi çok sıcak ve kurak geçen yerler için ingiliz çimi denen tohumlar uygundur. Yurdumuzun diğer köşeleri her çeşit çimenlik kurmaya elverişlidir.

Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler