Televizyonun gözleri bozmaması için ne yapmalı?

Televizyonun gözleri bozmaması için ne yapmalı:

Televizyonun ekranı göz hizasında olmalı.

Seyredilen oda tümüyle karanlık olmamalı, bir ışık olmalıdır.

Televizyon ortalama dört metre uzaktan seyredilmeli.

Televizyon yatarak değil oturarak izlenmeli.

Sürekli iki saatten fazla televizyon seyredilmemeli. Bu süre sonunda gözler on dakika kadar dinlendirilmeli.

Kesik çizgili ve titreşimli görüntüler gözlere çok zarar verir. Böyle bir televizyon seyredilmemeli.

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı?

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapmalı?

Tatlı Suya Düşerse:

1- İlk olarak cihazın pilini çıkarın… Kısa devre yapmasını önleyin…

2- SIM kartı yuvadan çıkarın. Cep telefonunuzu kaybetseniz dahi SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

3- Pil ve SIM kartı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle hızlı bir şekilde kurulayın…

4- Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla… Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması.

5- Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Tuvalete Düşerse:
Cihazlar ”tuvalete düşürülmediği sürece” alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ”Denature” alkol kullanılabilir.

Denize Düşerse:

Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

YAPILMAMASI GEREKENLER:

1- Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi, ‘soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.

2- Bunun yanında cihazınızı doğrudan güneş altında yada mikrodalga fırında kurutmaya asla denemeyin.

GİZLİ İŞARET: Garanti Kapsamı Dışında Kalıyor.

Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı. Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor.

Kaynak: internethaber.com

Elektrikli aletlerin temizliği nasıl yapılmalı?

Elektrikli aletlerin temizliği nasıl yapılmalı:

Mutfakta kullandığınız elektrikli aletlerin zamanla yanmadan ötürü oluşan kahverengi lekeleri çıkarmak için asetona batırılmış bezle ovun.

Emaye eşyanın bakımı için pratik bilgiler

Emaye eşyanın bakımı için pratik bilgiler:

Buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın gibi emaye eşyayı parlatmak için amonyaklı suya batırılmış yumuşak bir bezle siliniz. Özellikle fırınlarda oluşan inatçı lekeleri çıkarmak için karbonat ve sirkeyi karıştırarak yapacağınız macunu lekenin üstünde birkaç dk beklettikten sonra ıslak temiz bezle silin.

Buzdolabının kapak lastiklerinin arasına sirkeli suya batırdığınız fırçayla fırçaladıktan sonra deterjanlı suyla ıslattığınız bezle siliniz. Lastiklerin üzerine arada bir talk pudrası sürerseniz buzdolabına daha iyi yapışmasını sağlarsınız.