Derin Vazoda Çiçekler İçin Pratik Bilgiler

Derin Vazoda Çiçekler İçin Pratik Bilgiler

Vazonuz derin içine koyacağınız çiçekler kısa ise birkaç parça kalın kağıdı yumruk gibi topak yapıp sıkıştırarak vazonun dibine koyunuz. Üzerine de çiçekleri yerleştirdikten sonra suyla doldurunuz. Vazonun dibine koyacağınız kağıt tomarlarının sayısını çiçeğin boyuna göre ayarlayabilirsiniz.

Gölge Seven Çiçekler

Gölge Seven Çiçekler

Çiçeklerin sağlıklı yetişmesi için onların güneşi sevip sevmediğini göz önünde bulundurunuz. Fazla güneşten hoşlanmayan çiçeklerin başında köpe ve füjer türleri, ortancalar, begonyalar, kına, siklamen ve çuha çiçekleri gelir. Bunları pencere kenarlarında değil salon ya da odadaki sehpa üzerlerinde bulundurmanız uygun olur.

Gül Nasıl Dikilir?

Gül Nasıl Dikilir?

Gül çeşitleri ve dikme yerleri:

Sevilen bir çiçek olan gülün başlıca 4 ana çeşidi vardır:

1-çiçekleri yalın kat yarım katmerli ya da tam katmerli olanlar

2- tam katmerli güllerin çiçekleri küçük ve birkaçı bir arada açanlar

3-çiçek açma zamanlarına göre yılda bir kez çiçek açanlar

4-büyümeleri bakımından bodur, yüksek boylu ve sarmaşık güller
Güller bahçe ve parklarda kısa boylu yani palyanto gülleri genellikle çimen aralarına üçerli gruplar halinde dikilir. Uzun boylu yedi veren gülleri yani remontantlar ana bahçe yollarının iki yanındaki kordonlara 2-3 metre aralıklarla dikilir. Çardak ve terasların süslenmesinde cilimbink gül çeşitleri kullanılır. Taşlı bahçelerde yabani güller yetiştirilebilir.

Gül dikerken neye dikkat etmeli:

Bahçenize gül fidanını ılıman iklimlerde ekim kasım aylarında soğuk iklimlerde ise ilkbaharda dikebilirsiniz. Dikim için şu noktalara dikkat etmelisiniz.

Fidan köklerindeki fazla uzun ya da ezilmiş, kırılmış kısımları bir makasla keserek temizleyiniz. Fidanların dikileceği çukurları 40 cm genişliğinde 50 cm derinliğinde açınız. Çukur dibine eski yanmış gübre ile karıştırılmış iyi cins toprağı bir kümbet halinde yerleştiriniz. Fidan kökünü başka bir yerde hazırlayacağınız sulandırılmış killi toprakla taze sığır gübresi karışımı bir bulamaca batırarak çukurdaki kümbete oturtunuz. Etrafını iyi cins toprakla örterek çukuru kapayınız.

Unutmayınız gül her topraktan hoşlanmaz. Buğday toprağı ya da bağ toprağı diye tanınan killi kumlu rengi kırmızıya çalan toprakları sever. Fazla killi ağır çok kumlu ya da çok kireçli topraklarda gül iyi yetişmez.

Eğer uzunca bir fidan dikmişseniz rüzgardan sallanarak bozulmaması için yanına herek denen bir çubuk saplayınız. Fidanı buna pamuklu bir paket ipliğiyle bağlayınız.

Kadife Çiçeği

Kadife Çiçeği
Kadife çiçeklerinin vazoda birkaç gün durmasından sonra suyunda hoş olmayan bir kokunun oluşmasını önlemek için vazonun suyunu koyarken içine bir küp kesme şeker atınız.

Kısa Saplı Çiçekler Vazoya Nasıl Konulur?

Kısa Saplı Çiçekler Vazoya Nasıl Konulur?
Çiçeklerin boyları koyacağınız vazoya göre kısa ise ya vazonun dibine bir miktar gazete kağıdını buruşturarak koyunuz. Ya da çiçeklerin saplarını içki kamışlarının içine sokunuz.