Baş ağrısına iyi gelen besinler nelerdir?

Baş ağrısına iyi gelen besinler:

1-Fırında Patates: akşamdan kalanlar için potasyum deposu patates öneriliyor. Fırında yapılan patatesler vücuttaki sıvı oranını dengeliyor.

2-Karpuz: vücutta su kaybı baş ağrısının en önemli nedenidir. Başta karpuz olmak üzere sulu meyvelerin tercih edilmesi gerekiyor.

3-Kahve: tüketilen aşırı alkol sonrasında damarlar genişleyebilir ve baş ağrısının etkisi artar. Kahvenin içindeki kafein damarları daraltarak baş ağrısının önüne geçer.

4-Tam Tahıllı Ekmek: karbonhidrat eksikliği baş ağrısına neden olur. Tam tahıllı ekmek vücutta aşırı su kaybını düzenlerken baş ağrısını ortadan kaldırır.

5-Badem: badem içinde barındırdığı magnezyum sayesinde damarları rahatlatır. Migren ve baş ağrısını giderir.

6-Yoğurt: kalsiyum deposu yağsız yoğurt baş ağrısına birebirdir.

7-Baharatlı Yemekler: kırmızı biber ve benzeri baharatlı soslar baş ağrısının etkisini giderir. Diğer besinlere göre daha çabuk azaltır. Özellikle sinüzitlerinde sorun olanlar baharatlı yemekler yerse solunum yolları daha çabuk açılır.

8-Susam: susam özellikle kadınlar için çok önemli bir besindir. Barındırdığı yüksek oranda e vitamini kadınların özel günlerinde baş ağrısını ortadan kaldırır.

9-Ispanak: tansiyonu düşüren ıspanak baş ağrısına iyi geliyor. Uzmanlar ıspanağın etkisinin artması için sebzenin yapraklarından salata yapılarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir