Kakaonun Nasıl Kolay Erir?

Kakaonun Nasıl Kolay Erir?

Süte ya da suya karıştıracağınız kakaon top top olmaması ve kolayca erimesi için kakaoyu önce toz şekerle karıştırın. Sonra suya ya da süte karıştırın.

Kek Hamuru Hazırlama

Kek Hamuru Hazırlama

Kek için hazırladığınız hamurun içine çırpılmış yumurtayı yavaş yavaş koyarsanız hamurun sertleşmesini önlersiniz. Kekin içine koyacağınız meyve, kuru üzüm, fındık, fıstık gibi maddelerin dibe çökmesini engellemek için bu maddeleri hamurun içine katmadan önce birkaç dk fırında ya da ocağın üzerinde ısıtınız. Ya da bunları una bulayın. Kekin pişerken çatlamaması için hamurunu fazla çırpmayın.

Kek Pişirirmenin Püf Noktası

Kek Pişirirmenin Püf Noktası

Kekin pişip pişmediğini anlamak için ince uzun çubuk makarnayı keke batırın.
Makarna keke yapışmıyorsa kek pişmiştir. Kekin ortası pişerken fazla kabarmış kenarları basık kalmışsa kekten biraz küçük bir tepsiyi üzerine koyarak yavaşça bastırın kek düzelecektir.
Kek kabının dibine 1-2 kaşık süt koyarsanız kekin altının kararmasını önlersiniz.

Kek Nasıl Düzgün Kesilir?

Kek Nasıl Düzgün Kesilir?

Keki ve pastayı parçalamadan kesmek için her dilimi kesmeden önce bıçağı sudan geçirin.

Keki Kalıptan Nasıl Çıkartılır?

Keki Kalıptan Nasıl Çıkartılır?

Kek yapmanın dertlerinden biride keki kalıptan çıkartmaktır. Keki kalıptan çıkarmak için fırından aldıktan sonra 15 dk ıslak bir bezin üzerinde bekletin. Sonra bıçağı kekin etrafında dolaştırarak kalıbı ters çevirin. Keki çıkarın. Keki pişirmeden önce tepsiyi yağlamayı unutmayın.