Kalaylı kaplardaki kirleri temizlemek için

Kalaylı kaplardaki kirleri temizlemek için

Kalaylı kaplardaki ağır ve yağlı kirleri temizlemek için bir tencere suya iki avuç odun kömürü külü koyarak kaynatınız. Bu külle ovarak yıkayın.

Lahana yapraklarıyla ovmak da kalaylı kapların temizliği için etkili bir yöntemdir.

Kalaylı kapları yıkadıktan sonra biralı suyla durularsanız daha parlak bir görünüm alırlar.

Karıncalar İçin Pratik Bilgiler

Karıncalar İçin Pratik Bilgiler

Mutfağa dadanan karıncalardan kurtulmak için karıncaların dolaştığı yere kuru limon kabukları, sarımsak ya da domates koyunuz.

Karıncaların eve girdiği yerlere birkaç adet çekirdek kahve koyunuz.

Karıncaların çıktığı yeri tespit ederseniz önünü tebeşirle kapatınız. Ya da gelmesini istemediğiniz yerin çevresini tebeşirle kuvvetlice çiziniz.

Yine de karıncalar görülüyorsa sineklere ve haşerata karşı kullanılan sprey sıkınız. Bunu yaparken yiyecekleri ve kapları dikkatle koruyunuz.

Bir süngeri şekerli suya batırıp karıncaların saldırı alanlarına koyunuz. Karıncalar tümüyle doldurunca süngeri sıcak suda temizleyip bu işi birkaç kez yineleyiniz.

Karıncalara ve aynı zamanda hamam böceklerine karşı etkin bir mücadele aracı da asit boriktir. Eczaneden alacağınız asit borik tozunu karıncaların dolaştığı yerlere serpiniz. Ya da bir ekmeği ıslatarak üzerine koyunuz.

Karıncalara karşı denenecek bir yol da 3-5 sigaranın tütününü bir cezvede kaynattıktan sonra bir tabağın içinde karıncaların geçtiği yere koyunuz.

Kavanoz kapakları Nasıl Açılır?

Kavanoz kapakları Nasıl Açılır?

Sıkışıp açılmayan kavanoz kapaklarını sıcak suyun altına tutarsanız biraz sonra rahatlıkla çevirip açabilirsiniz.

Eğer kavanozun içi boş ise bol sabunlu sıcak suya sokup biraz bekletiniz ve sonra çıkarıp kapağı bir bezle tutarak çeviriniz.

Ya da ucu sivri sert bir cisimle kapağın kenarını iteleyerek içerisine hava almasını sağlamalısınız.

Dibi tutan kek kapları nasıl temizlenir?

Dibi tutan kek kapları nasıl temizlenir?

Dibi tutan kek kaplarını temizlemek için sıcak suyla doldurup içine çamaşır yumuşatıcısından bir çorba kaşığı kadar koyun. 1-2 saat bekletip yıkayın.

Mutfak Eşyaları Kireçlenirse Ne Yapmalı?

Mutfak Eşyaları Kireçlenirse Ne Yapmalı?

Tencere, demlik gibi mutfak eşyaları zamanla kireçlenir. Bunu gidermek için kireçlenmiş kaba birkaç patatesin kabuğunu koyarak yarım saat kaynatın.

Suyla dolduracağınız demliği yarım gün buzdolabında tutarsanız da kireçler kolayca kabarıp çıkacaktır.